cmc-sarap-yarismasi-2019

Dünyada ve Türkiye’de ilk defa önologlar ve şarap tadım uzmanlarını jüride bir araya getirecek bir şarap yarışması düzenlenecek, yarışma CMC 2019 ile aynı tarihlerde yer alacak.

Challenging Master Classes 2019 (detaylı bilgi) etkinliğini düzenleyen Gustobar, OIV‘nin (International Organisation of Vine and Wine) temel standartları ile IWC (International Wine Challenge) yarışmasının formatını örnek alarak yepyeni bir yarışma formatı oluşturdu.

Yarışma iki ayrı etapta yapılacak. İlk etapta “şarap tadımında uzman” (Master of Wine) panel başkanları ile önologlar birlikte kör tadım yapacaklar. Gerektiğinde birlikte tekrar tadıp değerlendirme yapabilecekler. Nihai puanlara MW’lar karar verecekler. İkinci etapta ilk gün ödül alabilecek şaraplar arasında kabul edilen ürünler tekrar bu sefer sadece MW’lar tarafından tadılacak ve önologlar da bu tadıma eşlik edebilecekler. Ancak sadece MW’lar şarapların nihai puanına karar vermiş olacaklar. Böylece dünyada ilk defa şarabı yapan kişilerin jüride bir söz hakkı olacak ama nihai puanlar şarap tadım uzmanları tarafından verilmiş olacak.

Yarışma kapsamında 191 şarap 33 önolog ve 5 uluslararası alanda saygın şarap uzmanı tarafından değerlendirilecek.

Şarap Tadım Uzmanları:

Charles Metcalfe: International Wine Challenge (IWC) kurucularından ve eş-başkanı, City of London’ın şarap danışmanı
Oz Clarke: IWC eş-başkanı, İngiltere’nin en tanınmış şarap figürlerinden
Dr. Jamie Goode: Sunday Times yazarı, IWC eş-bakanı
Madeleine Stenwreth MW: IWC panel başkanı
Paolo Basso: İtalyan/İsviçreli dünyanın ve Avrupa’nın en iyi sommelieri seçilmiş 6 kişiden biri, Decanter dergisi şarap yarışması panel başkanı

Şarap uzmanlarının biyografileri için tıklayın

Bu isimlerin bir araya gelmesi, yarışma formatının oluşması, IWC’dan izin alınması ile Türkiye’de şarap yarışması alanında büyük bir başlangıç yapılmış olacak.