Kavaklidere Primeur 2023 - Beaujolais Nouveau

Her sene Kasım ayının 3. Perşembesi tüm dünyada olduğu gibi Kavaklıdere de yılın ilk rekolte şarabını üretmenin heyecanını yaşıyor. 1988 yılından beri Mehmet Başman öncülüğünde “Beaujolais Nouveau” geleneğini “Primeur” adı ile devam ettiriyorlar.

Beaujolais Nouveau geleneğini Anadolu üzümleriyle birleştirdikleri Primeur serisinde Ege teruarından Sultaniye ile bir beyaz, Doğu Anadolu’dan Öküzgözü ile bir kırmızı şarap yapılıyor.

2023 yılının bu ilk şarapları uygun fiyatlı şaraplar olarak raflarda yerini alıyor. Bu rahat içimli, meyvemsi ve ferahlatıcı şarapların ömrü çok uzun olmadığından şarapseverler tarafından ilk fırsatta denenmeli.

Primeur Beyaz 2023, Sultaniye üzümü ağırlıklı ama bir miktar Sauvignon Blanc da eklenmiş. Aperitif olarak yudumlanabileceği gibi, hafif başlangıçlarla, beyaz etli makarnalar ve taze peynirlerle de uyum sağlar. Soğutularak servis edilmeli.

Primeur Kırmızı 2023, Öküzgözü ile üretilmiş, rahat içimli, canlı ve aromatik bir şarap. Izgara etlerle, etli makarna ve pizzalarla, şarküterilerle ve taze peynirlerle yudumlanabilir. Serinletilerek 14-16 derecede servis edilmeli.