DWWA-judging-week

Decanter World Wine Awards (DWWA) tüm dünyada kabul gören şarap uzmanlarından oluşan bir jürinin değerlendirme yaptığı, dünyanın en büyük ve en etkili şarap yarışmasıdır. Yarışma sonucunda şarap önerileri ve uluslararası stokçular listesi yayınlanır. DWWA’a “1976 Paris Yanılgısı” olarak kayıtlara geçen o olaylı tadımdan tanıdığımız Steven Spurrier başkanlık ediyor.

Madalyalar
Jüri üyeleri şarapların bölge, tür ve fiyat bilgilerine sahip olarak her şarabı tek tek tadarlar. Daha sonra üyeler notları karşılaştırır ve madalya konusunda bir uzlaşma sağlarlar. Altın ya da gümüş madalya alan şaraplar bölge yöneticisinin onayı ile tekrar tadılır.

Regional Trophies (Bölgesel Kupalar)
Altın madalya alan tüm şaraplar bölgelerine göre, fiyatı 15£ altı ve üstü biçiminde ya da üzüm çeşidine göre kategorilere ayrılır. Bölgesel Jüri’yi oluşturan üyeler, fiyatı 15£ altındaki ve 15£ üzerindeki bu şarapları Regional Trophy’nin en iyi şarabı ödülü için her kategoriye göre tekrar tadarlar. Regional Trophy ödülü, ancak jüri şarabın ödülü hak ettiğine inanırsa verilen bir ödüldür.

International Trophies (Uluslararası Kupalar)
Regional Trophy ödülü alan bütün şaraplar, türüne ve üzüm çeşidine göre ayrılır. Bu şaraplar, fiyatı 15£ altı ve 15£ üzeri olmak üzere ayrı ayrı International Trophies için yarışır. Her bölgenin en iyi şarabının birbiriyle yarışması sonucu alınan bir ödüldür. Jüri, Başkan Steven Spurrier, Konuk Başkan Yardımcısı Gerard Basset OBE MS MW ve üç Bölge Başkanından oluşmaktadır.

DWWA Değerlendirme Sistemi

DWWA-scoring-system