Bottle Shock 2008

Bottle Shock 2008

Bottle Shock, 1976 yılında Paris’te yapılan, Amerikan ve Fransız şaraplarının kör tadımla değerlendirildiği bir yarışmanın gerçek hikayesidir. Bu olay “The Paris Wine Tasting of 1976″ ya da “The Judgment of Paris” olarak kayıtlara geçmiştir.

Paris’te yaşayan Steven Spurrier (Alan Rickman) Fransız şaraplarının dünyanın en iyi şarapları olduğuna inanan bir İngilizdir. 1973’te “Academie du Vin” adıyla Fransa’nın ilk şarap okulunu açar. Bir arkadaşının Kaliforniya şaraplarının yakında Fransız şaraplarına rakip olabileceğini söylemesiyle Steven’ın aklına bir yarışma düzenlemek gelir. Amerikan ve Fransız şaraplarından oluşan bir yarışma olacak ve kör tadım yapılacaktır. Bunun için önce Fransa’nın şarap konusundaki önemli isimleriyle görüşür. (Jüri üyelerinin listesini aşağıda verdim.)

Steven, Kaliforniya bölgesinde bağları gezmeye başlar. Amacı yarışma için bu bölgenin en iyi şaraplarını seçip Fransa’ya götürmektir. Bu yolculukta birçok şey beklemediği şekilde gelişir. Amerikalı şarap üreticilerine böyle bir yarışmadan söz ettiğinde birçoğu şarabı yarışmaya girsin diye Steven’a şaraplarını tattırmak isterler. Bu yarışmadan birinci çıkacak olan Chateau Montelena‘nın sahibi Jim Barrett, Steven’a soğuk davranır hatta şaraplarını vermek istemez. Barret bu kibirli Fransızın Amerikalılarla ve şaraplarıyla dalga geçmek için bir yarışma düzenlediğini düşünür. Barret’ın oğlu Bo ise babası gibi düşünmemektedir. Bo babasından habersiz “1973 Chardonnay”den Steven’a verir.bottle-shock-scene-3

Havaalanı sahnesi de oldukça ilginç. Federal kurallar gereği bir yolcu yanında 1 şişe taşıyabilmektedir. Ama Steven’ın yanında 12 şişe vardır. Görevli izin vermeyince Steven arkasında bekleyen yolculara düzenleyeceği yarışmadan söz eder ve şarapları kendisi için taşıyıp taşıyamayacaklarını sorar. Yolcular kabul edince Fransa’ya şarapları bu şekilde sokar.

24 Mayıs 1976’da kör tadım şeklinde yapılacak yarışma başlar. Bu arada kör tadım olsa da jüri Amerikan ve Fransız şarapları arasında bir değerlendirme yapacaklarını bilmektedir. Beyaz şarapta Chardonnay, kırmızıda ise Cabernet Sauvignon üzümlerinden 20 şarap tadılacaktır. Bu yarışmaya basın ilgi göstermez, yalnızca Time dergisinin Paris muhabiri George Taber katılır. Yarışmada Amerikan şarapları birinci olur. Bu, Fransızlar üzerinde şok etkisi yapar. Tadıma katılan Time muhabiri Taber, üstad olarak bilinen jüri üyelerinin şarapları ayırt etme konusunda nasıl yanıldıklarını şaşkınlık içinde görür.

bottle-shock-scene-2

YARIŞMA SONUÇLARI

Chardonnay
1 Château Montelena, 1973 (ABD)
2 Meursalt Charmes, 1973 (Fr)
3 Chalone Vineyard, 1974 (ABD)
4 Spring Mountain, 1973 (ABD)
5 Beaune Clos de Mouches,1973 (Fr)
6 Freemark Abbey,1972 (ABD)
7 Bâtard-Montrachet, 1972 (Fr)
8 Puligny-Montrachet, 1972 (Fr)
9 Veedercrest, 1972 (ABD)
10 David Bruce, 1973 (ABD)

Cabernet Sauvignon
1 Stag’s Leap Wine Cellars, 1973 (ABD)
2 Château Mouton Rothschild 1970 (Fr)
3 Château Haut-Brion, 1970 (Fr)
4 Château Montrose, 1970 (Fr)
5 Ridge Monte Bello, 1971 (ABD)
6 Château Leoville-Las-Cases,1971 (Fr)
7 Mayacamas, 1971 (ABD)
8 Clos du Val, 1972 (ABD)
9 Heitz Martha’s Vineyard,1970 (ABD)
10 Freemark Abbey, 1969 (ABD)

Bu yarışma Time’da haber olur ve şarap dünyasında devrim niteliğinde değişimler başlar. Bu durum Fransızların hoşuna gitmediği için bir İngiliz olan Steven’a tavır alırlar. Ama Steven’ın düzenlediği bu yarışmanın sonuçları, ABD’nin yanı sıra İtalya, İspanya, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika ve Şili gibi ülkelerde dünya kalitesinde üretim yapabilen ciddi bir şarap sektörünün oluşmasına neden olur.

Steven Spurrier 30 yıl sonra 1976 Paris Tadımının anısına tekrar bir yarışma düzenler ve Kaliforniya şarapları yine birinci olur.

Jüri Üyeleri:

Pierre Brejoux (French) of the Institute of Appellations of Origin
Claude Dubois-Millot (French) (Substitute to Christian Millau)
Michel Dovaz (French) of the Wine Institute of France
Patricia Gallagher (American) of l’Academie du Vin
Odette Kahn (French) Editor of La Revue du vin de France
Raymond Oliver (French) of the restaurant Le Grand Véfour
Steven Spurrier (British)
Pierre Tari (French) of Chateau Giscours
Christian Vanneque (French) the sommelier of Tour D’Argent
Aubert de Villaine (French) of the Domaine de la Romanée-Conti
Jean-Claude Vrinat (French) of the Restaurant Taillevent

Bu film, sanatsal anlamda bir özellik taşımasa da şarap dünyası için önemli bir olayın işleniyor olması adına seyredilmeli. Yine de filmin sonunda bu olay çok daha iyi anlatılmalıydı diye düşünmekten kendimi alamadım.

Yönetmen:
Randall Miller

Oyuncular:
Chris Pine – Bo Barrett
Hal B. Klein – Shenky
Alan Rickman – Steven Spurrier
Jean-Michel Richaud – Maitre d’
Dennis Farina – Maurice Cantavale
Bill Pullman – Jim Barrett

Won
Golden Space Needle Award
Best Actor
Alan Rickman