2017-yilbasi-sarap-tavsiye

 

Acısıyla tatlısıyla bir yıl daha geride kaldı. Sevdiklerimizle güzel zaman geçirmek için yılbaşı akşamları iyi bir bahane. Özel bir sofra kurup misafirlerinize özel şaraplar ikram etmek için yerli üreticilerimizden bir seçki hazırladık. Aslında önerebileceğimiz çok sayıda yerli şarap var, ama yılbaşı akşamı soframızda olmasını istediğimiz bazı şarapları çıkardık. Elbette kişi sayısına göre seçimler artabilir ya da azabilir. Bir iki çeşitten 2-3 şişe olacağına çok çeşit alıp 1’er şişe bulundurmayı tercih edebiliriz. Böylece herkesin damak zevkine hitap edebilir ya da damaklara farklı tatlar sunarak renkli bir akşam geçirebiliriz.

Yemekten önce köpüren şaraplarla iştahınızı açabilir, yeni yıla girmeden önce 2017’nin son saatlerine kadeh kaldırabilirsiniz. Her ne kadar gece 24:00’de şampanya patlatma alışkanlığımız olsa da.. Gece yarısı için 2. bir köpüren şarap hazır tutmakta fayda var.

kayra-madre-tatli-sarap-fwsevilen-late-harvest-tatli-sarapBaşlangıçlara geçtiğinizde serinletilmiş rozelerle devam edebilirsiniz. Saatlerce sofrada zaman geçirileceğini düşünürsek her kadehin tadını çıkarmak için hafiften güçlü olana doğru yavaş yavaş ilerlemek lazım. Sofranızda beyaz etler ağırlıklı ise beyaz şaraplarla devam edip sona (ama en sona değil) bir kırmızı seçebilirsiniz. Yemeğin ve şarabın verdiği ağırlığı hafifletmek için ikinci köpüren şarabı gece yarısı açıp ferahlayabilirsiniz.

En son tatlıya yer kalırsa tatlı şarap önerimiz olacak. Çikolatalı tatlılarla Kayra Madre ve meyveli tatlılarla ya da kendi başına Sevilen Late Harvest iyi bir final olacaktır.

Şimdiden herkese iyi seneler.
Barış ve huzur dolu bir yıl olması dileğiyle.
Afiyet olsun.

Deniz & Nurgül Demirdöven


Degustasyon.org tadım notları:

KAVAKLIDERE ALTIN KÖPÜK BRUT 2016 (KAPADOKYA)

VİNKARA YAŞASIN BRUT ROSE 2015 (ANKARA)

ALLURE BEYAZ KALECİK KARASI 2015 (DENİZLİ)

KAYRA BUZBAĞ ROZE 2016 (ELAZIĞ)

CHAMLIJA ALBARINO 2015 (KIRKLARELİ)

SUVLA SAUVIGNON BLANC – SEMILLON 2015 (ÇANAKKALE)

CHAMLIJA KARA SEVDA 2016 (KIRKLARELİ)

KAYRA VERSUS ALPAGUT ÖKÜZGÖZÜ 2014 (ELAZIĞ)

BÜYÜLÜBAĞ RESERVE SYRAH 2012 (AVŞA ADASI)

KAYRA MADRE (ELAZIĞ)

SEVİLEN LATE HARVEST MUSCAT 2013 (İZMİR)