Türk Mutfağında Bir Macera ANADOLU

Kitap Adı: Türk Mutfağında Bir Macera ANADOLU
Yazar: Somer Sivrioğlu, David Dale
Yayınevi: Nobel Yaşam
Hamur Tipi: Kuşe
Sayfa Sayısı: 360
Ebat: 24,5 x 26
İlk Baskı Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 2. Basım
Dil: Türkçe
Barkod: 9786059746915

Yazar: Somer Sivrioğlu, David Dale

“Türk halkı iyi yemek yeme tutkusuna sahiptir. Kahvaltı yaparken akşam yemeğini planlar.”

Anadolu, Türk mutfak kültürünün, Osmanlı İmparatorluğu’nun büyük ziyafetlerinden İstanbul’un baharatlı atıştırmalıklarının olduğu sokak tezgâhlarına, Doğu’nun destansı kahvaltılarından Ege kıyılarının deniz ürünleriyle yapılmış mezelerine uzanan 140 geleneksel ve modern tarifle, Türk şef Somer Sivrioğlu ve mutfak uzmanı David Dale’in açıklamaları ve yeniden tasarlamaları ile zengin görsel örnekler eşliğinde keşfidir. Ardında ritüeller, mitler, hicivler ve halkın birikimi yatan 3.000 yıllık Anadolu mutfağı ve modern Türk konukseverliğinin kahramanları ortaya çıkarılıyor. Anadolu, güzel tarif fotoğraflarının yanında İstanbul ve Türkiye’deki özel ve seçkin yerlerin çekimlerini barındırıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Somer Sivrioğlu

İÇİNDEKİLER

DAVID’İN ÖN SÖZÜ – 9

SOMER İN ÖN SÖZÜ – 10

TEMEL BİLGİLER – 12
TARİH, MALZEMELER VE TEKNİKLER

KAHVALTI – 38
HAFİF BAŞLANGIÇLAR VE ZİYAFETLER

ÖĞLE YEMEĞİ – 86
GÜNDELİK VE YÖRESEL

ÇAY SAATİ – 152
MUHALLEBİLER, BAKLAVALAR VE TATLILAR

MEZELER – 200
KÜÇÜK TABAKLAR

AKŞAM YEMEĞİ – 272
GELENEKLER VE YENİLİKLER

TEŞEKKÜR – 354

DİZİN – 355


YAZARLAR HAKKINDA

Somer Sivrioğlu İstanbul’da büyümüş ve 25 yaşında Sydney, Avustralya’ya yerleşmiştir. Halen Sydney’de bulunan Efendy ve Anason restoranlarını işletmekte ve ana vatanında yoğun bir şekilde var olan yemek geleneklerini yeniden yaratmak için çabalamaktadır. Türkiye Masterchef yarışmasının üç jürisinden biridir.

David Dale Avustralyalı gazeteci, popüler kültür, yemek ve seyahat yazarı ve yorumcusudur. İlk kitapları Soffritto: A Return ta ltaly; The Art of Pasta (Lucio Galletto ile); Essential Places ve The Obsessive Traveller or Why I Don’t Steal Towels from Great Hotels Anymore.