Peynir Aşkına | İş Bankası Kültür Yayınları

Kitap Adı: Peynir Aşkına
Yazar: Berrin Bal Onur, Neşe Aksoy Biber
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları – Özel Dizi
İlk Baskı Yılı: 2015
Dil: Türkçe
Barkod: 9786053326359

Yazar: Berrin Bal Onur, Neşe Aksoy Biber

“Berrin Bal ve Neşe Biber’in iş ortağı olmalarına karşın, hem dostlukları hem de peynir aşkları ilk gündeki gibi devam ediyor. Her şeyin geçici, uçucu olduğu günümüz dünyasında; kocaları ve çocukları ile mutlu aile yaşamlarını sürdürürken, bir yandan da bol peynirli Anadolu tutkusundan bir an bile vazgeçmediler. Yıllar öncesinin bu iki cesur ve inatçı genç kadınının bu kez olgunluk çağlarında, nefis bir Anadolu peynir çeşitlemesi ve görüntülerini barındıran bir kitap hazırlamaları da benim için sürpriz olmadı. Küresel kültürü reddetmeyen, ancak yerel kültürü korumadan da küresel olunmayacağını daima savunan bir kişi olarak, beni daha da yüreklendirdi.”

ARTUN ÜNSAL

Türk Perynirlerinin Farklı Coğrafyalarına Yolculuklar…

Üretildiği coğrafyanın tüm özelliklerini, insanının derin tarihini, geleneklerini, kültürünü içinde barındıran Anadolu peynirlerinin her biri ayrı bir hikâye, ayrı bir tat, ayrı bir yolculuk…

Bu tadın “PEYNİR AŞKINA” ile damaklarda kalması dileğiyle

Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber

Önsöz

Sütün peynir aşkına, hayranlık duyduk hep.

İnsanlık tarihinin başladığı günden bugüne, sütün peynirle var olduğuna inanılan Anadolu topraklarındaki yolculuklarımız da bu aşkla başladı.

Doğasının dokusunu, insanının karakterini, yaşam kültürünü taşıyan, çeşit çeşit peynirin varlığı, yolculukların her birinde daha anlam kazandı. Havadaki rüzgârdan bile etkilenen bu zarif birleşim, bize Anadolu’yu yeniden gösterdi, dinletti, koklattı, hissettirdi ve tattırdı.

Seyahatlerimizden, elimizde eteğimizde farklı peynirlerle dönerken Anadolu’nun köklü peynir geleneğini kentli kültürle buluşturma hayalimiz doğdu. Süt Uyuyunca kitabında, unutulmaya yüz tutmuş Anadolu peynirlerini anlatan hocamız Artun Ünsal hayalimize büyük bir inançla destek oldu. Ve Antre Gourmet, peynirin kendini süte bahşettiği en güzel aylardan Mayıs’ta, 2000 yılında hayat buldu.

Peynir bir aşktı bizim için, aşk emek demekti, emek bir bedel, her bedelin sonu da bir kazanç.

Yıllardır peynire verdiğimiz emeğin en büyük kazancı, edindiğimiz bilgi zenginliğini eğitimler, gazete, dergi, televizyon ve Antre Gourmet aracılığıyla pek çok peynir meraklısıyla paylaşma fırsatı bulmamız oldu. Kitabımızın o paylaşımların en kalıcı meyvesi olacağı inancındayız.

Sürrealist yönetmen Luis Bunuel, “Şayet peynir değilseniz, yaşın bir önemi yoktur,” demiş. Önemli olan karakter demek istemiş sanırız. Olgunluk büyük değer, fakat genç ya da olgun her peynirin kendi karakteri vardır. Karakterleri ne olursa olsun onları hayatınızın bir parçası yapmaya hazır mısınız?

O halde buyurun PEYNİR AŞKINA …