Drops of God

Drops of God, 2023 yılında yayınlanmış 8 bölümden oluşan drama türünde bir dizi film. Dizinin konusu, ünlü Leger Şarap Rehberi’nin yaratıcısı, şarap dünyasının ünlü ismi Alexandre Léger’in ölümünden sonra gelişiyor. Alexandre, kızı dokuz yaşındayken eşiyle ayrılır ve yıllarca kızıyla görüşmez. Anne babanın boşanma ve baba kızın da yıllarca görüşmüyor olmasının nedenleri geriye dönük olarak dizide işleniyor. Alexandre yıllar sonra bir gün kızını arar ve macera başlar. Baba, kızı Camille’i (Fleur Geffrier) mirasçısı olarak seçer ama bazı şartlar söz konusudur. Camille’in mirası alabilmesi için, babasının kanatları altına aldığı ve vasiyetinde “manevi oğlu” olarak anılan parlak genç şarap uzmanı Issei Tomine (Tomohisa Yamashita) ile rekabet etmesi gerekir.

Camille, babasının 87 bin şişelik üst düzey şarap koleksiyonunu miras almak için, babasının ona öğrettiği her şeyi hatırlamaya ve şarap hakkındaki bilgisini geliştirmeye çalışır. Issei ise şarap konusunda uzmanlaşmıştır ama Alexandre’ın miras için belirlediği testler sıradışıdır ve insan hikâyelerinin önem kazandığı bilmecelerden oluşmaktadır.

Drops of God

Drops of God, şarapseverler için mutlaka izlenmesi gereken bir dizi. Dizide, şarap yapımının incelikleri, şarap bölgelerinin, bağların ve rekoltelerin önemi, koku hafızasının gücü ustalıkla anlatılıyor. Camille ve Issei’nin hikâyesi, aile, aşk ve başarının anlamını sorgulayan dokunaklı bir diziye dönüşmüş.

Dizide şarapla ilgili sahnelerin ve detayların çoğu doğru işlenmiş, arada şarap tadımı konusundaki şehir efsanesi dediğimiz bazı şeyler de var tabii. Ama şarabın sıradan bir içki olmadığı, bağdan başlayan ve kadehe uzanan bir yolculuğunun olduğu, üreticinin ve tüketicinin şarapla ilgili bir hikâyesi olduğu, anıların ve duyguların eşlik ettiği özel içki olduğu iyi anlatılmış.

IMBD Puanı 8
https://www.imdb.com/title/tt15282746/