Kuruyemiş Ansiklopedisi

Kitap Adı:Kuruyemiş Ansiklopedisi
Yazar:Kolektif
Yayınevi:Overteam Yayınları
Hamur Tipi:1. Hamur
Ebat:19 x 25
İlk Baskı Yılı:2017
Baskı Sayısı:1. Basım
Medya Cinsi:Ciltli
Barkod:9786055058203

Yazar: Kolektif

Kuruyemişin tarihi, ilkçağlardan ne kadar geriye gider?
Atatürk leblebiyi, Ahmet Mithat taze ve cevizi niye severdi?
Futbolda “çekirdekçi taraftarlar” kimlerdir?

Her çeşit eğlencenin misafiri, yemeğin lezzeti, sehpanın süsü, deyimlerin ve özlü sözlerin gizli müttefiki kuruyemişi, tarihiyle, kökeniyle, mitolojisiyle inceleyen kapsamlı bir başvuru kaynağıyla karşı karşıyasınız.

Bazen sırf keyiften bazen enerji için, kiminin sağlık kaygısıyla kiminin muhabbet aşkıyla elinden düşürmediği kuruyemiş, bir fenomen olarak ilk kez bu kadar kapsamlı bir şekilde ele alınıyor ve bir ansiklopedi haline geliyor.

Dört yüz yıl öncesinden günümüze kadar gelen kuruyemişli çorbalar, dolmalar, reçeller, şekerlemeler, yemekler ve tarifleri… Kuruyemişle ilgili klasik Türk müziği, pop, arabesk ya da türkü örnekleri, klasik batı müziği parçalarına ya da baleye ya da tiyatro oyunlarına adını veren kuruyemişler… Türk edebiyatının kuruyemişle ilgili örnekleri, bunların yazarları… Kuruyemişle ilgili çok sayıda deyim ve atasözleri ile tarihi kavram ve renk adları… Yöre yöre kuruyemiş bilmeceleri… Çocuk oyunları…

Overteam Yayınları, Tadım sponsorluğunda, Raşit Çavaş’ın yayın yönetmenliğini yaptığı, Ayşe Nilhan Aras, Hikmet Nazlı Pişkin ve Zeynep Göçmen Eryük’ü yayın kurulunda buluşturan ve birbirinden değerli 33 yazarın katkı sunduğu, bir buçuk yıllık titiz bir çalışmanın ürünü olan “Dünden Bugüne Kuruyemiş Ansiklopedisi” ile kültür yayıncılığına yeni bir ansiklopedi daha kazandırdı.

Her eve lazım bu ansiklopediyi kitaplıkta unutmayacak, başucu kitabınız yapacaksınız. Sık sık açıp tadına bakacaksınız.

Külahtan sofraya, spordan eğlenceye, tarihten sanata…

Kuruyemiş hiç bu kadar keyifli anlatılmamıştı.

(Tanıtım Bülteninden)

Sunuş

Kuruyemiş.

Hayatımızın hemen her anında önümüze çıkan ürünler.

Kimi zaman bir kuruyemiş dükkânının önünde, kimi zaman önemli alışverişlerimizi yaptığımız bir süpermarketin uzayıp giden raflarında.

Yediğimiz bir yemeğin lezzet veren parçası olan çeşni, bir tatlının içinde lezzetli bir katkı malzemesi, üstünde rengiyle ve tadıyla aynı zamanda tatlının süsüdür. Bir hoşafın, kompostonun içinde ona adını verecek kadar içindedir kuruyemiş.

Daha kurutulmamış haliyle de meyve olarak soframızda. Bir sanayi ürünü olarak birçok içkinin temel maddesi olarak ya da meyve suları olarak damağımızda. Hatta çay olarak bile. Ama en çok da “kuruyemiş” tanımını hak ettirecek biçimde hemen her gün işyerlerimizde ya da evde durmaksızın severek tükettiğimiz bir çerez.

Kuruyemiş Ansiklopedisi.

Kuruyemiş gibi çok geniş bir alanda bir çalışma yapılacaksa bunu ancak bir ansiklopedide toplayabilirdik.

Kuruyemiş Ansiklopedisi’nde kuruyemiş olarak adlandırılan bütün ürünler, tek tek ve sadece birer botanik maddeleri olarak değil, üretim teknikleri ve sanayisiyle de yer aldı.

Kimi dört yüz yıl öncesinden günümüze kadar gelen kuruyemişli çorbalar, dolmalar, reçeller, şekerlemeler, yemekler ve tarifleri… Kuruyemişle ilgili klasik Türk müziği, pop, arabesk ya da türkü örnekleri, klasik batı müziği parçalarına ya da baleye ya da tiyatro oyunlarına adını veren kuruyemişler… Türk edebiyatının kuruyemişle ilgili örnekleri, bunların yazarları… Kuruyemişle ilgili çok sayıda deyim ve atasözleri ile tarihi kavram ve renk adları… Yöre yöre kuruyemiş bilmeceleri… Çocuk oyunları.

Bütün bunları bir yılı aşkın bir sürede, her biri konusunda uzman 33 yazarla birlikte hazırladık. Tadım sponsorluğunda da yayımlandı. Elinizde, tarihi çizimler, eski ve yeni fotoğraflarla desteklenmiş, ayrıntılı anlatılmış 550 lezzetli madde var.

Okurken, karıştırırken, sayfalarını çevirirken yanınızda bir avuç kuruyemiş de bulundurun.

Raşit Çavaş
Genel Yayın Yönetmeni