Chateau-Siran

Bordeaux bağ gezimiz sırasında ziyaret ettiğimiz Margaux bölgesinde yer alan Chateau Siran, 150 seneden uzun bir süredir aynı aileye ait ünlü bir şarap üreticisi. Şato 19. yüzyılda ünlü ressam Henri de Toulouse-Lautrec’in kont olan büyükbabasından satın alınmış, 2007 yılından bu yana ailenin beşinci nesil üyesi Edoudard Miailhe tarafından yönetiliyor.

Chateau-Siran-Deniz-DemirdovenMargaux apelasyonuna sahip 25 hektarlık arazinin 9 hektarlık bölümü Bordeaux Supérior ve 2 hektarlık bölümü Haut-Médoc olarak ayrılmış. Arazinin yoğun çakıl taşlı yapısı yağmur suyunun tutunmasını engellediğinden buradaki asmaların kökleri beslenebilmek için toprağın derinlerine uzanmakta, bu da üretilen şarapların karakteristik yapısında olağanüstü sonuçlar vermekte. Arazide yetiştirilen üzüm cinsleri %46 Merlot, %40 Cabernet Sauvignon, %13 Petit Verdot ve %1 Cabernet Franc. Şarap üretiminde geleneksel yöntemlere modern teknoloji eşlik ediyor, yıllandırma işlemi ise Fransız meşe fıçılarda gerçekleştiriliyor.

Chateau Siran, “Bir şarap büyüklüğünü teruar, iklim ve insanların büyülü birlikteliğinden alır,” mottosu ile hareket ediyor. Chateau SiranFıçıların sıra sıra dizili olduğu devasa mahzenlerinde aynı zamanda Miailhe ailesine ait yaklaşık 300 objeden oluşan bir mini müze de bulunuyor. Bu müzede yer alan ve aile üyeleri tarafından büyük bir titizlikle seçilmiş olan bu objelerin tarihi İ.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanıyor ve misafirlere loş, gizemli bir atmosferde şarabın tarihine dair fikir veriyor.

Ancak Chateau Siran ile ilgili öğrendiğimiz belki de en şaşırtıcı bilgi, Edouard’ın babası tarafından her rekolteye ait Siran şaraplarını korumak amacıyla 1980 yılında yaptırılmış olan nükleer bombaya bile dayanıklı bir şarap mahzenine sahip olmaları. Bu mahzen sadece ve sadece şaraplar için ve 1912 yılından bu yana üretilen her rekolteden Siran şarabının saklanması için kullanılıyor. Kısacası Miailhe ailesi şaraplarını koruma ve gelecek nesillere aktarma konusunda son derece duyarlı davranıyor.

Nurgül & Deniz Demirdöven

Chateau-Siran-Nurgul-Demirdoven
Chateau-Siran-3
Chateau-Siran-1