Metro Türkiye, gastronomi tutkunları için özel olarak oluşturduğu Wise Wine Selection seçkisine yeni lezzetler eklemeye devam ediyor. Bu seçki, şarap bilgi birikimi ve deneyiminin birleştiği özel bir koleksiyon. Şarap ve yemek eleştirmeni sayın Vedat Milor’un önerileriyle oluşturulan Wise Wine Selection, dünyanın en ünlü şarap bölgelerinden özenle seçilmiş şaraplar sunuyor.

Metro Türkiye, Eylül 2023 itibariyle Fransa, İtalya, Amerika ve İspanya’daki butik üreticilerden gelen 14 yeni ürünü daha seçkiye ekledi. Bu yeni ürünler arasında Türkiye’ye ilk kez getirilen İspanya’nın Txakoli Bölgesi’ne özgü şaraplar da yer alıyor. Wise Wine seçkisinin hedeflerinden biri de Türk mutfağına ve gastronomi kültürüne katkıda bulunmak. Vedat Milor, bu işbirliğinin gastronomi dünyasında önemli bir adım olduğunu vurgulayarak Türk mutfağının farklı kültürlerden gelen şaraplarla zenginleştirilerek yaratıcı potansiyelinin artırabileceğine inandığını belirtiyor.

Wise Wine Selection seçkisindeki ürünler, yemeklerle uyum sağlama konusunda dikkatli bir şekilde seçilmiş. Örneğin, Milor, Lambrusco’nun kokoreç, sucuk ve pastırmayla iyi bir uyum yakaladığını belirtirken, Alto Adige’den gelen ürünlerin yüksek mineralitesiyle Ege Bölgesi’nin deniz mahsulleri ve zeytinyağlılarıyla iyi bir eşleşme sağlayabileceğini ifade ediyor.

Şarap çeşitlilik demek! Binlerce yıllık bir bilgelik ve bilgi birikimi ile farklı teruar, yani farklı toprak ve mikro klimaların etkileşimi sonrası ortaya hiçbiri birbirine benzemeyen ama ortak bir paydada birleşen farklı bir oluşum çıkıyor. Ortak payda şarabın “dürüst” olması, yani makyajlanmaması.

Wise Wine Selection, bu ortak paydada buluşmuş farklı ülkeler, bölgeler, üreticiler ve üzümlerden şaraplar ile derlenmiş bir seçki. Ciddi ve ülkemiz için elzem bir portfolyo. Niye mi? Çünkü şarabı mutfağımıza entegre edebilirsek genel olarak Türk Mutfağı’nın yaratıcı potansiyelini destekleyeceğine ve hem gastronomi hem de turizmimizin yükseleceğine şüphem yok.

Vedat Milor