The International Wine Challenge (IWC), William Reed Business Media’nın sahipliğinde gerçekleştirilen ve 33. yılında olan dünya çapında bir şarap yarışmasıdır. IWC, şarapları stilllerine, bölgelerine ve hasat yılına göre titizlikle ve kör tadımla değerlendiren, dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olarak kabul edilir. Birincisi Kasım, diğeri Nisan ayında olmak üzere 2 etapta yapılır. 1. etap sonuçları Aralık’ta, 2. etap sonuçları ise Mayıs’ta açıklanır. 1. etapta Altın madalya kazanan şaraplar Nisan ayına kadar sıcaklığı sabit tutulan mahzenlerde saklanarak Nisan ayındaki 2. etapta Altın madalya kazanan şaraplarla bu kez Trophy tadımında karşı karşıya getirilir.

Ödüller Trophy, Altın, Gümüş, Bronz, Övgüye Değer (Commended) ve Yüksek Değer (Great Value) şeklinde sıralanır. Her ödül için şaraplar 10 kişiden oluşan jüri tarafından 3 ayrı oturumda değerlendirilir.

1. Tur
Şaraplar bu turda ya elenir ya da övgüye değer şeklinde değerlendirilir. IWC başkanları elenen ya da övgüye değer bulunan şarapları tekrar tadıp tespitleri onaylarlar. Eğer IWC başkanları uygun bulursa bu şaraplara 2. tur için tekrar bir şans verilebilir.

2. Tur
Bu turda şaraplar ya elenir ya da Altın, Gümüş, Bronz madalya için değerlendirilir. Övgüye değer şaraplar da yine bu turda belirlenir. Bütün şaraplar IWC başkanları tarafından tekrar tadılarak sonuçlar onaylanır.

Trophy Tadımıiwc-awards
Farklı iki etapta yapılan değerlendirmede Altın madalya alan şaraplar Trophy tadımında tekrar değerlendirilir. Altın ve Gümüş madalya alan şaraplar da yine bu turda Great Value değerlendirmesine alınır. Tüm Trophy ödülü alan şaraplar IWC başkanları tarafından tekrar tadılır ve değerlendirilir, ayrıca Champion Trophies olarak ödüllendirilmesi gereken şarapları da yine başkanlar belirler.

International Trophies
Uluslararası trophy’ler aynı bölgesel trophy’lerde olduğu gibi değerlendirilir ama üzüm türlerine göre ayrılır. Örneğin, Ulusal Pinot Noir Trophy’sini kazanan şaraplar Uluslararası Pinot Noir Trophy ödülü için birbirleriyle yarışırlar.

Champion Wine Trophies
Tüm Ulusal Trophy ödülünü kazanan şaraplar kırmızı, beyaz, roze, tatlı, köpüren ve kuvvetlendirilmiş şaraplar kategorilerinde birbirleriyle yarışırlar.

Planet Earth Awards
Bir Trophy ya da Altın madalya almasının yanısıra sürdürülebilir tarım, organik tarım, biodinamik tarım ve adil ticaret sertifikası olan şarapların aldığı bir ödüldür.