gusto-sarap-kursu-gumus-sertifikagusto-sarap-kursu-incirlisaraphaneGusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın’ın verdiği “Bölge Bölge Dünya Şarapları” başlıklı II. Etap kursunu Mart 2015’de tamamladık. Avrupa şarapları, Yeni Dünya Şarapları, Fransız şarapları ve Bordeaux şarapları başlıkları altında 4 seansta hem tadım yapıldı hem de harita üzerinde bölgeler ve bağlar hakkında bilgi verildi. Özenle seçilmiş şarapları tadarken bir taraftan da Mehmet Bey ülkelerin şarap-bağ kalite kontrol sistemleri hakkında teknik bilgiler verdi. Gusto Şarap Kurslarının en önemli özelliği Mehmet Yalçın beyin deneyimlerini dinleme fırsatı buluyor olmanız.

Yine sürprizler vardı. Katılımcılardan biri kendi hazırladığı füme somon ve füme et ikram ederek bir sürpriz yaptı. Başka bir katılımcı arkadaşımız kendi hazırladığı (ama elektrik kesintisi nedeniyle pişirmeden getirdiği ve İncirli şaraphanenin odun fırınında pişirilen) Focaccia ikram etti. Focaccia ve özel bir sızma zeytinyağının izdivacı geceye damgasını vurdu.

Son ders Bordeaux şaraplarına özel bir seanstı. Bordeaux bölgesini harita üzerinden, apelasyon terimini de bölge ve alt bölgelere göre işledik. “Gümüş Sertifikalarımızı” alarak 3.Etap’ta tekrar bululşmak dileğiyle kursumuzu tamamlamış olduk.

  1. seans:

Avrupa Şarapları (Fransa hariç; İtalya, İspanya, Almanya, Portekiz, Yunanistan)
Riesling, Rioja, Chianti, Valpolicella, Ribera del Duero, Piemonte, Barolo…

  1. seans:

Yeni Dünya Şarapları
Arjantin Malbec, Avustralya Şiraz, Güney Afrika Chardonnay, Cabernet, Pinotage, Şili Carmenere, Kaliforniya Zinfandel ve Cabernet Sauvignon

  1. seans:

Fransız Şarapları (Bordeaux hariç)
Alsace, Chablis, Beaujolais, Burgonya, Sancerre, Côtes-du-Rhône, Châteauneuf du Pape

  1. Seans:

Bordeaux şarapları
AOC Bordeaux, Medoc, Margaux, Pauillac, Pessac-Leognan, St. Emilion, Sauternes