woman-on-top

Üstteki Kadın, 2000 yapımı fantastik komedi ve aynı zamanda romantik komedi kategorisinde bir film. Sanatsal bir yanı yok, ama eğlenceli bir film denebilir. Penelope Cruz tüm güzelliğiyle hem diğer oyuncuların hem senaryonun çok önüne geçmiş. Penelope Cruz hayranları bu filmin hafifliğini güzel ve seksi oyuncuyu seyredecekleri için görmezden gelebilirler.

Isabella (Penelope Cruz) çok güzel bir genç kadındır. Çocukluğunda başlayan bir hastalığı vardır. Araç tutması olarak bilenen hastalık hayatının her anında kendini göstermektedir. Bir tür hareket tutması da denebilir. Bir taşıtı kendi kullanırsa, dansı erkek partneri değil de kendi yönetirse, hatta sevişirken üstte olup kendi durumu yönetirse sorun yaşamamaktadır. Ailesi Isabella’nın bu dertten kurtulması için Yemenja adlı okyanus tanrıçasına dua edip yardım dilerler. Yemenja Isabella’nın bu sorununu çözmez ama bir avuntu olarak küçük kıza iyi yemek yapma kabiliyeti verir. Kendi yaşıtları oyun oynarken Isabella mutfakta yemek yapmayı öğrenmektedir. Isabella’nın amacı iyi bir şef olmak ve dünyaca tanınmaktr ama ilk görüşte aşık olduğu Toninho ile evlenmiş ve dünyaya açılma şansı da yitmiştir. Toninho ile açtıkları lokantada mutfakta çalışmakta ve potansiyelini kullanamamaktadır.

Bir gün Toninho’yu üst komşusuyla basar ve evi terk eder. San Fransisco’ya bir arkadaşının yanına gider. Hayatını tamamen değiştirecek kişiyle tanışır ve bir yemek programı yapmaya başlar. Ülkenin bir anda ilgisini çeker. Tabi ki yemeklerinden çok güzelliğidir ilgi çeken. Toninho ise pişmandır ve karısını tekrar kazanmak için yola çıkar.

Yönetmen:
Fina Torres

Oyuncular:
Penélope Cruz – Isabella Oliveira
Murilo Benício – Toninho Oliveira
Harold Perrineau – Monica Jones
Mark Feuerstein – Cliff Lloyd
John de Lancie – Alex Reeves

Ödüller:
http://www.imdb.com/title/tt0206420/awards?ref_=tt_awd