a-walk-in-the-clouds-1995ABD ve Meksika yapımı, yönetmenliğini Alfonso Arau’nun yaptığı romantik ve drama türünde bir film. Keanu Reeves, Anthony Quinn, Debra Messing, Freddy Rodriguez, Aitana Sánchez-Gijón gibi oyuncularla renklenen, seyrederken oldukça hoş vakit geçirebileceğiniz bir film. Bunların yanında filmin şarapla ve bağla olan alakası da bizi çok etkiledi. Çekimlerin bir kısmı Kaliforniya ve Napa vadisinde yapılmış. Filmde bağların dondan kurtarılması, hasat ve hasat şenlikleri, şarap için dua edilmesi sahneleri oldukça etkileyiciydi.

Paul Sutton (Keanu Reeves) evlenip 2. Dünya Savaşına katılan bir askerdir. Eşine 4 yıl boyunca mektup yazmış ama eşi Betty Sutton (Debra Messing) mektupları bir süreden sonra okumadan biriktirmiştir. Paul eve döndüğü gün limanda eşini göremez, eve gittiğinde eşinin mektupları okumadığını dolayısıyla geleceğinden haberi olmadığını öğrenir. Victoria bazı iş görüşmeleri yapmış ve Paul’ün çikolata satıcısı olarak çalışmasını ayarlamıştır. Paul sabah çikolata çantasını alıp trene biner ve satış yapmak üzere yola çıkar. Aslında bu evinden duygusal olarak da ayrıldığı gündür. Hayalindeki ev ve eş gerçeklerle uyuşmamaktadır.grape-harvest-wine

Tren yolculuğunda Victoria (Aitana Sánchez-Gijón) adlı genç bir bayanla ufak ve masum kaza neticesinde tanışırlar. Otobüste tekrar karşılaştıklarında Paul iki serserinin Victoria’yı rahatsız ettiğini görür ve onu bu iki tacizcinin elinden kurtarır. İkisi de bu karşılaşmaların ve yaşananların kaderlerini nasıl etkileyeceğini bilemezlerdi.

harvest-grape-wineVictoria master yapmak için ailesinin yanından ayrılmıştır ama gittiği yerden dönerken hamiledir ve ailesine ne diyeceğini bilemez. Özellikle babası Alberto Aragon’dan (Giancarlo Giannini) çok korkmaktadır. Paul kendisini bir süre Victoria’nın kocası gibi tanıtır ve ertesi gün evi terk ederse bu sorunun çözülebileceğini düşünür, çünkü plana göre terk eden koca olacaktır. Eve gittiklerinde kıyamet kopar, baba asla kabul etmez bu durumu. Ama büyükbaba Don Pedro Aragon (Anthony Quinn) damadı kabullenir, hatta gitmemesi için uğraşır. Plan olarak başlayan bu evcilik oyunu romantik bir ilişkiye dönüşür.

Aragon ailesi soylu bir ailedir ve bölgenin söz sahibi şarap üreticisidir. Paul’ün kaldığı ilk gece ailenin üzüm bağlarında don tehlikesi olur ve geceyarısı bütün ev halkı bağlarda sobaları yakarak salkımları dondan kurtarmaya çalışır. Sonra hasat zamanı gelir ve üzümler toplanır. Paul ailenin gerçek bir ferdi gibi hep yanlarında olmuştur. Filmin sonunu tahmin etmek zor değil ama yine de son sahnelerde sürprizler var. Hasat şenliklerinin olduğu sahneler, özellikle üzümlerin kadınlar tarafından danslar eşliğinde ezildiği sahne, şarap için kasaba meydanında rahibin dua ettiği sahne bir şarapsever olarak eğlenerek zevkle seyrettiğimiz sahneler. Filmin finali de oldukça etkileyici.

Yönetmen:
Alfonso Arau
Oyuncular:
Keanu Reeves – Paul Sutton
Aitana Sánchez-Gijón – Victoria Aragon
Anthony Quinn – Don Pedro Aragon
Giancarlo Giannini – Alberto Aragon

Ödüller: http://www.imdb.com/title/tt0114887/awards?ref_=tt_awd