Sour Grapes 2016 (belgesel)

Sour Grapes 2016 (belgesel)

Ekşi Üzümler, Zhen Wang Huang adında 1976 Endonezya doğumlu sözde bir şarap uzmanının piyasaları nasıl dolandırdığını anlatan bir belgesel. 2006’da Rudy Kurniawan adıyla, 30 yaşında bir koleksiyoner ve şarap uzmanı olarak piyasaya girdikten sonra ciddi satın alımlar gerçekleştirerek birçok insanın güvenini kazanıyor. Birden ortaya çıkması ve pahalı şaraplar toplaması herkesin dikkatini çekiyor. Birçok ünlü arkadaş ediniyor; arkadaşları onu çok iyi bir damağı olan, şarap dünyası hakkında ciddi bilgili biri olarak tanımlıyorlar.

Ancak, ABD’li koleksiyoncu Bill Koch ve Burgonya şarap üreticisi Laurent Ponsot müzayede için hazırlanan kataloglarda bazı şişelerden şüphelenip işin peşine düşüyorlar. Şarap dünyasının şok olacağı bir soruşturma başlıyor. Soruşturma sonucunda 8 Mart 2012 tarihinde FBI Rudy Kurniawan’ı Kaliforniya‘daki evinde sabah saatlerinde tutukluyor. FBI ajanları eve girdiklerinde pahalı Napa vadisi şarapları ve bunlara ait bazı notlar buluyorlar. Notlardan bu şarapları eski rekolteli Bordo şarapları olarak piyasaya süreceği anlaşılıyor. Yüzlerce boş şişe, ünlü markaların etiketleri, mantarlar ve bir sürü araç gereç bulunuyor. Seyretmeyenler için hikayenin sonunu yazmıyorum.

rudy-kurniawanSour Grapes 2016 (Ekşi Üzümler) şarapseverlerin seyretmesi gereken, ibretlik bir hikayeyi iyi işlemiş bir belgesel. Aynı isimde 1998 yapımı bir komedi filmi var, onunla karıştırmamak lazım.

Yönetmen :  Reuben Atlas, Jerry Rothwell
Oyuncular : Laurent Ponsot, Jay McInerney, Jefery Levy,  Maureen Downey, Rudy Kurniawan
Süre : 1 s 25 dk
Yapım Yılı : 2016

Ödüller : http://www.imdb.com/title/tt5728684/awards?ref_=tt_awd