burnt-cok-pismis-2015Burnt (Çok Pişmiş), 2015 yılında vizyona giren ABD yapımı komedi-drama türünde bir film. 2015 yılında bu tür çok güzel filmler seyrettik. Diğer filmler için bakınız. Bu filmde de bol bol iştah açan yemek sahneleri göreceksiniz. Özel yemekler yapmanın özel bir yetenek gerektirdiğini, en önemlisi mutfakta bir ekibin nasıl çalıştığını görebileceğiniz güzel sahnelerle dolu eğlenceli bir 90 dakika geçirmek istiyorsanız kesinlikle bu filmi seyretmelisiniz.

Adam Jones (Bradley Cooper) adlı iki Michelin yıldızlı bir şefin üç yıldız almak için gösterdiği çabanın hikayesini izlediğimiz filmde Bradley Cooper’a Sienna Miller, Omar Sy, Daniel Brühl, Matthew Rhys, Alicia Vikander, Uma Thurman ve Emma Thompson eşlik ediyor.

Adam çocukluğundan başlayarak adım adım bugünkü başarısını yakalamış bir şeftir. Adam ve onun gibi başarılı birçok şefi efsane bir isim olan Jean Luc yetiştirmiştir. Adam, Jean Luc’un Paris’teki restoranında çalışmış ama uyuşturucu kullanmaya başlaması, öfkeli davranışları ve mükemmeliyet takıntısı hem kendisinin hem de ekip arkadaşlarının kariyerinde ciddi sorunlar yaratmıştır. Restoran kapanmış ve Jean Luc ölmüştür.

Adam yaptığı hatalardan, en önemlisi uyuşturucudan kurtulmak için New Orleans’a çalışmaya gider ve kendine ekstrem bir hedef koyar; hedef 1 milyon istiridye ayıklamaktır. Böylece hem uyuşturucudan temizlenir hem de zihnini ve bedenini disipline eder. 1 milyonuncu istiridyeyi ayıkladığında artık harekete geçme zamanı gelmiştir. Londra’da bir otele yerleşir ve ekibini kurmak için çalışmalara başlar. Yerleştiği otelin sahibi Tony (Daniel Brühl) Adam’ın eski arkadaşıdır ve aynı zamanda Adam’a aşıktır. Adam kendisine olan zaafını bildiği için Tony’i ikna eder ve üçüncü Michelin yıldızını almak için otel restoranını hazırlamaya başlarlar.

Adam, Paris’te bir dönem beraber çalıştığı ama rekabet dolayısıyla ciddi kazık attığı arkadaşı Michel (Omar Sy) ile karşılaşır ve onu ekibe alır. Ne kadar büyük bir hata yaptığını daha sonra anlayacaktır. Bir diğer yetenekli şef Helene’i de (Sienna Miller) ekibe katar. Güzel şef Helene ile Adam’ın ilişkileri kötü başlar ama daha sonra yakınlaşırlar. Sıra restoranın açılışına gelmiştir. Açılış günü bir fiyaskoyla sonuçlanır. Adam mutfakta çok hırçın ve öfkelidir. Eğer bir sipariş olması gerektiği gibi hazırlanamadıysa o tabak atılmalı ve gecikme olsa bile yeniden ve doğru bir şekilde hazırlanmalıdır.

Michelin yıldızı denetçileriyle ilgili bölümleri filmin sürprizini bozmamak için anlatmak istemedim. Burnt, yemek temalı filmleri sevenlerin kaçırmaması geren bir film. Mutfak sahneleri çok başarılı, özellikle mutfakta bir ekibin nasıl çalıştığı ve ortamın ne kadar stresli olduğu gerçekçi bir şekilde yansıtılmış.

burnt-movie-bradley-cooper
burnt-movie-scene
Burnt-Sienna-Miller
cok-pismis-burnt

Yönetmen: 
John Wells

Oyuncular:

Bradley Cooper – Adam Jones
Sienna Miller – Helene
Daniel Brühl – Tony
Riccardo Scamarcio – Max
Omar Sy – Michel

Ödüller:
http://www.imdb.com/title/tt2503944/awards?ref_=tt_awd