somm-2012-movieSomm, 2012 yılında Jason Wise tarafından çekilen ve 4 profesyonel someliyenin Master Sommelier sınavlarını konu alan bir belgesel. Master Sommelier sınavı dünyada en itibar gören, içeriği sır gibi saklanan ve en zor sınav olarak bilinir. İlk Master Sommeliers sınavı İngiltere’de 1969’da yapılmış ve 2016 yılı itibariyle Master Sommelier ünvanını tüm dünyada 236 kişi elde etmiş durumda.

Filmin ana karakterleri Ian Cauble, Dustin Wilson, Dlynn Proctor ve Brian McClintic. Sınava nasıl hazırlandıklarını, birbirleriyle ilişkilerini ve ailelerinin bu süreçte neler hissettiğini tek tek görebildiğiniz bu belgeselde sınav heyecanını onlarla birlikte yaşıyorsunuz. Sınav servis, teori ve tadım etaplarından oluşuyor. Adaylara hazırlanmaları konusunda Fred Dame, Jay Fletcher ve Andrea Cecci gibi efsane isimler mentorluk yapıyor.

Sınav zamanı geldiğinde ise heyecan iyice artıyor. Bu sınavların içeriği gizli olduğu için sınav etaplarını izleyemiyoruz ama bu ünvanı alabilmek için harcadıkları çabaya şahit olduktan sonra hepsinin sınavı geçmesini istiyorsunuz. Şarap dünyasını tanımak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir film.

somm1

somm-exam

ian-cauble-ms

somm-results

Yönetmen:
Jason Wise

Oyuncular: 
Bo Barrett
Shayn Bjornholm
Dave Cauble
Ian Cauble
Andrea Cecci
Fred Dame
Elizabeth Dowty
Whitney Fisher
Jay Fletcher

Ödüller:
http://www.imdb.com/title/tt2204371/awards?ref_=tt_awd