Back to Burgundy (Aile Bağları) - 2017Aile Bağları diye çevrilen filmin orijinal adı “bizi bağlayan şey” anlamına gelen “Ce qui nous lie”. Türkçesi iki anlama da geliyor, hem aileye ait üzüm bağlarını hem de aile ilişkilerini bağ sözcüğüyle ifade etmişler. İngilizcesi ise Back to Burgundy.

Burgonya’da şarap üreticisi bir ailenin ilişkilerini konu alan, bolca bağ, şaraphane, hasat sahneleri olan şirin bir film. Jean 10 yıl önce baba evinden ayrılır ve dünyayı gezme hayalini gerçekleştirir. Babasının hastalanması üzerine eve geri döner. Kardeşleri Juliette ve Jérémie ile kopan aile bağlarını tekrar kurmayı deneyecektir. Babalarının ölmesi üzerine bağlar ve şaraphane 3 kardeşe kalır. Hasat zamanı da gelmiştir. Beraber aile yadigarına sahip çıkmaları sırasında baharda yeşeren asmalar gibi ilişkileri de yeşermektedir.

Şarap tutkunu herkesin zevkle izleyeceği, güzel zaman geçireceği duygusal bir film. Bağların mevsim geçişlerindeki halleri, hasat zamanı ve bağbozumu şenliği, şaraphane ve tadım sahneleri görülmeye değer. İyi seyirler.

Yönetmen : Cédric Klapisch  – Oyuncular: Pio Marmaï, Ana Girardot, François Civil – Yapım Yılı: 2017 – Süresi: 1 s. 53 dk.