Sweet Bean | Umudun Tarifi - 2015

Sweet Bean | Umudun Tarifi - 2015

Sentaro, küçük dükkanında dorayaki yapıp satan genç bir adamdır. Dorayaki, Japonca’da “An” adı verilen kırmızı fasulye ezmesi ile yapılan bir Japon tatlısı. Kahramanımız Sentaro, aslında yaptığı işten pek de memnun değildir, ancak dükkan sahibine olan borcu nedeniyle işi bir türlü bırakamaz. Dükkana birkaç kez gelip giden yaşlı bir kadın olan Tokue bir gün Sentaro’dan iş ister. Yaşlı ve elleri sakat olan Tokue, Sentaro için hiç de uygun bir yardımcı değildir ve isteği reddedilir. Ertesi gün Tokue elinde bir kap tatlı fasulye ezmesi ile geri gelir. Sentaro yaşlı kadının bırakıp gittiği fasulye ezmesini tadınca hayretler içinde kalır ve başta isteksiz de olsa Tokue’yi işe alır. Tokue, sakat ellerinden beklenmeyecek bir ustalık ve bilgelikle öyle lezzetli bir ezme ortaya koymaktadır ki ikilinin yaptıkları dorayakilerin ünü dört bir yana yayılır. Ancak Tokue’nin hasta ellerinin ardındaki hikaye kulaktan kulağa yayıldığında hiçbir şey eskisi gibi olamayacaktır.

Film, çoğunlukla sabırsız insanlar olarak doğadan öğrenecek ne çok şeyimiz olduğunu ve hayatta hastalık, yoksulluk ya da başka sorunlar yaşarken bile yaşadığımız her anın zevkine varmamız gerektiğini çok yalın, insancıl ve ustalıklı bir şekilde işliyor.  Duyusal deneyimlerimizin bile bizi daha zengin ve derinlikli hayatlara ulaştırabileceğini gösteriyor. Tokue’nin özellikle fasulyeleri pişirirken sergilediği sabırlı ve bilgece tutumu, onlara sadece bir yiyecek gibi değil doğanın bir armağanı olarak yaklaşması, hatta fasulyelerle kurduğu ilişki hayranlıkla seyretmeye değer. Hele onları kastederek “bu dünyada herkesin anlatacak bir öyküsü var” dediğinde yediğimiz şeye bile ne kadar farklı yaklaşabileceğimizin ipucunu vermiş oluyor. Arka planda onu insanlardan uzak yaşamaya mahkum bırakan hastalığının hikayesi ise insanı yaralıyor.

Kısacası, dostluk, umut, insanlık ve sabır kavramlarının lezzetli dokunuşlarla tatlandırılarak işlendiği bu güzel filmi seyrettiğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Yönetmen: Naomi Kawase
Senaryo: Durian Sukegawa, Naomi Kawase

Oyuncular: 
Kirin Kiki – Tokue
Masatoshi Nagase – Sentaro
Kyara Uchida – Wakana