peppoli_chiantiPèppoli Chianti Classico DOCG sınıflandırmasında kaliteli bir İtalyan şarabı. Marka Antinori ailesine ait, bu aile 600 yüzyılı aşkın bir süredir şarap üretimi yapan bir aile. Antinori ailesi, kurulduğu günden beri “Premium Familiae Vini” (PFV) adlı oluşumun içinde olmuşlar. PFV şarap üreten aileleri belirli ilkeler etrafında biraraya getiren uluslararası bir kuruluş.

Pèppoli, 90% Sangiovese, 10% Merlot ve Syrah üzümlerinin harmanlanmasından elde edilmiş. Üzümler farklı çelik tanklarda yaklaşık 10 gün fermente edildikten sonra kış gelmeden önce malolaktik fermantasyon da tamamlanmış. Yılın başında üzümler harmanlanıp şarap 9 ay boyunca Sloven meşe fıçılarda dinlendirilmiş. Büyük fıçılar özellikle seçilmiş, böylece meyvemsi tonlar korunmuş, tanenler yumuşamış ve hoş nüanslar elde edilmiş. Pèppoli satışa sunulmadan evvel birkaç ay şişede dinlendirilmiş.

Şarap yakut kırmızısı renginde, karakterli Sangiovese özelliklerini taşıyor. Kırmızı meyveler özellikle kiraz ve ahududu kokuları ön burunda belirgin, bitiminde menekşe ve baharatsı aromalar alınabiliyor. Dengeli ve orta gövdeli bir şarap. Tanen yapısı İtalyan yemeklerine uyum sağlayacak kıvama gelmiş. Pizza, lazanya, peynir ve soslu makarnalarla yudumlanabileceği gibi kuzu etleri yanında da ezilmeyecek türden bir şarap.