No Reservation 2007

No Reservation 2007

Manhattan’daki bir restoranın baş aşçısı Kate (CATHERINE ZETA JONES) işini çok iyi yapan, mükemmeliyetçi, hayatının merkezine işini oturtmuş hoş ama yalnız güzel bir bayandır. Sabah 4:30 da kalkıp balık pazarına taze ürünleri kapmak için bizzat gidecek kadar kendini işine kaptırmıştır.  Mutfakta hatayı kabul etmeyen bir yapıda olduğu gibi müşterilerden gelen eleştirileri de kabul etmez. Yemeği bir nedenle geri gönderen müşterilere haddini bildirmek için ya da tebrik etmek ve tanışmak maksadıyla onu görmek isteyenler olduğunda mutfaktan çıkmaktadır.

Bir gün kızkardeşi ve 9 yaşındaki yeğeni Zoe Kate’i ziyarete gelmek için yola çıkarlar ama yolda bir trafik kazası olur ve kızkardeş ölür. Zoe artık Kate’in yaşamına girmiştir. Hayatı değişmek zorundadır. Bu sırada restoranın sahibi Kate’in yokluğunda mesleğinde yükselen Nick (AARON ECKHART) adında İtalyan bir erkek açşı alır. Nick neşeli ve daha rahat biridir. Mutfakta çalışırken opera söyleyen ve etrafını güldürerek çalıştıran, yani Kate’in kurduğu düzene uymayan bir çalışma anlayışı vardır. Kate işe döndüğünde böyle birini gördüğünde şaşırır ve bozulur. Hatta kendi yerini alacak biri gibi görür. Dolayısıyla Kate Nick’e soğuk davranır ve kendinden uzak tutar. Ama 9 yaşındaki Zoe bir gün restorana gelir ve Nick ile iyi anlaşırlar. Bunu gören Kate’in Nick’ bakışı değişir.

Kate ve Nick arasındaki yakınlaşma kaçınılmazdır. İki usta aşçının flört etmesini yemek ve şarap üzerinden güzel anlatan sahneler var. Aslında filmde şarap keşke daha çok olsaydı, filmin geneli mutfak ve yemekler üzerine. Ama Nick karakterinin bir İtalyan olduğunu ve tüm mesleki eğitimini İtalya’yı gezerek öğrenmiş olmasını hesaba katarsak özellikle İtalyan şaraplarının filme dahil edilmesi çok iyi olurdu.

Türkçe’ye “Aşk Tarifi” olarak çevrilen bu film  oldukça eğlenceli ve seyretmeye değer bir film. Romantizm, dram, komedi çok dozunda. Bence romantizm biraz daha fazla olabilirdi.

Yönetmen:
Scott Hicks

Oyuncular: 
Catherine Zeta Jones – Kate
Aaron Eckhart – Nick
Abigail Breslin – Zoe
Patricia Clarkson – Paula

Young Artist Awards 2008

Nominated
Young Artist Award
Best Performance in a Feature Film – Leading Young Actress
Abigail Breslin