Eat Pray Love 2010

Eat Pray Love 2010

Elizabeth Gilbert‘ın kendi hayatından yola çıkarak yazdığı kitabından uyarlanan filmin yönetmeni ve senaristi Ryan Murphy. ABD’nin popüler yazarı Elizabeth Gilbert’ı canlandıran oyuncu Oscar ödüllü Julia RobertsJavier Bardem ve Richard Jenkins gibi önemli isimler de var. Film “Eat Pray Love” (Ye, Duat Et, Sev) adıyla Ağustos 2010’da vizyona girdi. 

Elizabeth Bali’ye yaptığı bir ziyaret sırasında Ketut adındaki yaşlı bir adama el falı baktırır. Ketut ona iki kere evleneceğini, bütün mal varlığını kaybedeceğini ama tekrar kazanacağını söyler. Bali’ye geri geleceğini kendisini tekrar göreceğini de söyler. Elizabeth yaşlı adamı şirin bulur ve fal işini turistik bir eğlence olarak görür. Ama yıllar içinde Ketut’un kehanetleri gerçekleşir. Elizabeth ilk evliliğini yapar, mutlu gibi görünür ama yaşamından memnun değildir. Bir gece eşinden ayrılmak istediğini söyler. Kocasıyla ayrılması kolay olmaz, zira ilişkilerinde alışılagelmiş belirgin sorunlar yoktur. Elizabeth’in aslında kendiyle ilgili sorunları vardır. Bu anlam veremediği boşluğu David Piccolo adlı birine aşık olarak atlatmayı dener. Ama bu sefer David ilişkiye kendini tam veremez. Bir süre sonra araları soğumaya başlar. Elizabeth bu ilişkide David’in takipçisi olduğu bir Hintli gurunun öğretisiyle tanışır. Guru’nun kendisi Hindistan’dadır.

Elizabeth artık kendini aramaya, Guru ile tanışmaya ve en sonunda Bali’ye gidip Ketut’u görmeye karar verir. İlkin İtalya’ya seyahat edecektir. Roma’da yaşlı İtalyan bir kadının yanında oda tutar, kendine yeni dostlar edinir, İtalyanca öğrenmeye başlar. İtalyan yemekleri ve Roma hayat tarzı onu çok etkiler. İkinci durağı Hindistan’dır. Guru’yu göremez ama aşramda kalır, hizmet eder, meditasyonlarını yapar. Ama bir türlü iç sıkıntısını atamaz, varoluşsal sorunlarıyla boğuşmaktadır. Texaslı Richard aşramda kalanlardan biridir ve Elizabeth ile ilgilenir. Ona kendini affetmenin bir yolu olduğunu gösterir. Üçüncü ve son durak Bali, yani Ketut’un yanıdır. Burada Felipe (Javier Bardem) isimili bir tur rehberiyle tanışır ve aralarında bir aşk başlar…

Film romantik-drama türünde, komedi değil ama bazı sahneler oldukça komik. Açıkçası İtalya’da geçen sahneler çok eğlenceliydi. İtalyanların neşe dolu yaşam tarzı depresif bir insanın canlanmasını, neşelenmesini sağlıyor. Roma’da çekilen sahneler İtalya hayranı biri olarak beni çok etkiledi. Hele Elizabeth’in bir restoranda tek başına Amerikan beslenme tarzına inat bir şekilde soslu makarna yediği sahne çok iyiydi. Roma’da edindiği arkadaşlarıyla Napoli’ye Margherita Pizza yemeye gitmeleri, sonra Toskana’da bir aile yemeğine katılmaları çok hoştu. Bu yemeklerde sürekli şaraplar içiliyor elbette. Açıkçası insanın hemen Roma’ya bilet alası geliyor. Film yeme-içme-şarap temalı bir film değil ama İtalyan yaşam tarzının vurgulandığı bölümde yemek ve şarap vazgeçilmez unsurlar olarak işleniyor.

Açıkçası bu filmin IMDB puanı düşük görünüyor ama benden daha yüksek puan aldı. İleriki yıllarda belki bir kere daha seyredebilirim. Neden olmasın?

Yönetmen:
Ryan Murphy

Oyuncular:
Julia Roberts: Liz Gilbert
I. Gusti Ayu Puspawati: Nyomo
Hadi Subiyanto: Ketut Liyer
Billy Crudup: Stephen
Viola Davis: Delia Shiraz
A. Jay Radcliff: Andre
Mike O’Malley: Andy Shiraz
Ashlie Atkinson: Bookstore Girl
James Franco: David Piccolo
Javier Bardem: Felipe

Ödüller:
http://www.imdb.com/title/tt0879870/awards?ref_=tt_awd