Dugladze Kindzmarauli -Yarı Tatli - Gürcü Şarabı - 2021

Gürcistan Kindzmarauli* bölgesine ait %100 Saperavi** üzümlerinden yapılmış, Fransız meşe fıçılarda 9-12 ay dolgunlaştırılmış, kırmızı yarı tatlı (dömisek) şarap. %11 derece alkollü. Yakut renginde. Kırmızı meyve aromaları çok belirgin, reçelsi, topraksı ve çiçeksi tonlar da hissediliyor. Hissiyat olarak yarı tatlı şaraptan beklenen tatlığın biraz üzerinde gibi, litrede 3.5 gr. şeker barındıyor. Tanenleri yumuşak ve rahat içimli. Izgara etlerle, mantarlı yemeklerle, balkabağı, tatlı patates ve mısır gibi tatlımsı sebzelerin kullanıldığı yemeklerle yudumlanabilir. Meyveli tartlarla, elmalı ya da havuçlu keklerle uyum sağlayacağı gibi peynir tabaklarıyla da keyifle içilebilir. Serinletilerek 12-14 derecelerde servis edilebilir.

Syrah Şarapçılık
https://www.syrah.com.tr/


* Kindzmarauli, Doğu Gürcistan’da, İç Kaheti bölgesinde Kvareli ilçesinde, Kafkas Dağları’nın güney eteklerinde yer alır.

** Saperavi, Gürcistan’a özgü asidik bir üzüm çeşididir ve bölgenin en iyi bilinen şaraplarının çoğunun yapımında kullanılır. Ermenistan, Moldova, Ukrayna, Özbekistan, Azerbaycan, New York Eyaleti ve Kuzeydoğu Ohio’da yetiştirilmektedir. Yaprakları 3 loblu, iri ve yuvarlaktır. Taneleri türüne bağlı olarak orta ila büyük, eliptik ya da yuvarlak, koyu mavimsi ve ince kabukludur; yaklaşık 5 aylık olgunlaşma süresi vardır.


Ödül:

MUNDUS VINI Summer Tasting 2022
Altın Madalya

Hong Kong IWSC 2022
Altın Madalya

“Sommelier’s Selection 2023” seçkisinde yüksek puan alan şaraplar arasında.