brunello-di-montelcino-cannetaBrunello di Montalcino Floransa’nın 120 km güneyinde, Toskana bölgesinin Montalcino bağlarında üretilen İtalya’nın en ünlü kırmızı şaraplarından biri. Brunello kahverengi anlamına gelen ve bir erkek adı olan Bruno sözcüğünden türetilmiş. Brunello, Sangiovese üzümünün bir klonu olan Sangiovese Grosso üzümünden üretiliyor.

Sangiovese, Latince “Sanguis Jovis” (the blood of Jove) sözcüklerinden geliyor ve “Jüpiter’in Kanı” anlamını taşıyor. Jüpiter, Roma mitolojisinde gökyüzü ve şimşek tanrısı olup “Tanrıların Kralı” olarak kabul ediliyor. İtalyanların “İtalyan Şaraplarının Kralı” olarak nitelendirdikleri 2 şaraptan biri Brunello. Diğeri de Barolo.

Canneta Brunello di Montalcino 2010 yakut kırmızısı renginde, renkte beklemeye bağlı açılmalar oluşmuş. Olgun meyve, baharat ve meşe aromalarının hissedildiği, dengeli, gövdeli ve asiditesi güçlü, %14 alkollü bir şarap. 3 yılı meşe fıçılarda olmak üzere toplam 5 yıl dinlendirilmiş. 18-20 derecede havalandırarak içilmesi önerilir. Av etleri, ızgara etler ve güçlü peynirlerle yudumlanabilir. Brunello şaraplarının 10-25 yıl arası yıllandırılabileceğini de hatırlatalım.