sarap-kadeh-secimiGusto Şarap Kursunda uygun soğutulmuş bir beyazı 2 ayrı kadehte denedik. Tabi ki aynı şarap olduğunu bilmiyorduk. Birinci kadehteki şarap, tadım yapanların not ortalamasında düşük puan alırken ikinci kadehteki şarap daha yükse puan aldı. Şişelerin üzerindeki kılıfı çıkarıp iki aynı şişenin aynı olduğunu görünce kadeh seçiminin nelere neden olabileceğini görmüş olduk. Demek ki şarabı yanlış bir kadehte içmek o şarap hakkında ön yargı oluşmasına, hatalı değerlendirme yapmamıza neden olacak. Belki de doğru kadehte içsek çok keyif alabileceğimiz bir şarabı elemiş olacağız.

Bu dersteki diğer bir deneme de aynı şarabın farklı ısılarda tadılması oldu. Bu da gösterdi ki bir beyazı haddinden fazla soğutmak şarabın hakikatinden uzaklaşmamıza neden oluyor. Kırmızılar için ise 16-18 derecede servis edilir gibi genellemeler de çok doğru değil. Her şarap için doğru ısıyı bilmek ve ona göre ikram etmek bir şarap sever için vazgeçilemez hatta esnetilemez bir görevdir.

Ne yazık ki bu ihtimamı göstermeden şarap servisi yapan mekanlar çok. O tür mekanlarda zaten şarap siparişi vermemek en doğrusu. Ama şarap dünyasında yer almaya çalışan, bir misyonu olduğunu söyleyen, hem de üretici olduğunu ve üreticiden tüketiciye uygun fiyatlı satış yapabildiğini söyleyen işletmeler öncelikle bütün şarapları aynı kadehlerde servis yapmamalı. Bilgisizlikten değil özensizlikten dolayı bunu yaptıkları açık. Bir an evvel bu saygısız tutumlarından vazgeçmelerini ve şarap severlerden özür dilemelerini bekliyorum. Şarap dünyasının üzerindeki kara bulutların bolca gezdiği günümüzde üreticiler, işletmeler ve tüketiciler birbirlerine biraz daha nazik davranmalı…