deniz-demirdoven-gusto-sarap-kursuGusto Şarap Kursunun 1. Etabını Şubat 2015’de bitirdik. Aşağıda kursun içeriği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Teorinin ve deneyimin birleştiği çok faydalı olan bu kurs için Mehmet Yalçın başta olmak üzere tüm ekibe teşekkür ederiz.

Birçok yerli ve yabancı şarabın tadıldığı, videoların izlendiği ve Mehmet Bey’in özel anılarını dinleme fırsatı bulduğumuz kursta bazı sürprizler de oldu. Örneğin, katılımcılardan biri kendisine zamanında hediye edilmiş bir 2005 Sicilya şarabını ikram etti. Ayrıca buşone bir şarabı tanımamız açısından 14 yıllık ve mahzende saklanmış özel bir şarap getirildi.

 1. Seans
  Şaraba kısa bir girizgâh ve beyaz şaraplar. Şarap nedir? Nasıl yapılır? Tadım teknikleri. Türkiye ve dünyadan beyaz ve pembe şaraplar ile özellikleri, 4’er beyaz ve pembe şarabın tadımı.
 1. Seans
  Kırmızı şaraplar. Kırmızı şarapların beyazlardan temel farkları, kalite özellikleri, Türkiye’den ve dünyadan 4’er adet kırmızı şarabın tadımı.
 1. Seans
  Şaraptan tad almanın sırları. Şaraplara uygun ideal kadehler, karafa süzmenin incelikleri, şarap servisinin temel kuralları, doğru servis sıcaklıkları, şarap-yemek uyumunun püf noktaları. Şarap  nasıl yıllandırılır, hangi şaraplar yıllanmaya uygundur? Yıllanmış şarapların servis ritüelleri, şarap eskitmenin sırları. Birer yıllanmış yerli ve yabancı şarabın da aralarında bulunduğu 8 adet şarabın tadımı eşliğinde.
 1. Seans
  Özel şaraplar. Köpüklü şarap, şampanya, tatlı şarap, porto ve şeri’lerin ilginç özellikleri, kalite sırları, yemeklerle uyumları. Türkiye’den 1 köpüklü şarap, 2 beyaz ve 1 kırmızı tatlı şarap ile; dünyadan 1 şampanya, 1 alkolle güçlendirilmiş tatlı şarap, 1 şeri ve 1 porto şarabı tadımı.